Wernisaż malarstwa i grafiki Witolda Zandfosa

DOMOTEKA zaprasza na wernisaż malarstwa i grafiki Witolda Zandfosa pt. „INUICI, GEJSZE, SAMURAJOWIE”

GDZIE: DOMOTEKA, ul. Malborska 41
KIEDY: 5 marca 2025 (środa), godz. 18:00

Wystawa będzie czynna do końca kwietnia 2025 r.

WITOLD ZANDFOS
urodzony w Warszawie w 1938 roku, jest z zawodu architektem. Studiował Architekturę na Politechnice Warszawskiej i malarstwo na ASP w Warszawie, gdzie był uczniem prof. Bohdana Urbanowicza. Od roku 1963 mieszka i pracuje w Paryżu.
Cała jego podstawowa działalność zawodowa skupiona była na architekturze. W latach 1965–71, wraz z architektami Janem Karczewskim i Michelem Lefebvre, tworzy grupę MIASTO, prowadzącą poszukiwania form futurystycznych dla utopijnych miast przyszłości. Ich działalność jest przedmiotem licznych publikacji i wystaw w Europie, jak również partycypacji w wielu konkursach architektonicznych. W roku 1965 otrzymuje I nagrodę na Biennale w Paryżu oraz Grand Prix d’Architecture et d’Urbanisme w Cannes (1969 i 1970).
Od 1971 do 1983 artysta pracował jako urbanista przy budowie Nowych Miast w regionie paryskim, a w roku 1983 otwiera swoją niezależną pracownię architektoniczną. Od tego momentu zbudował ponad 30 budynków użyteczności publicznej, szereg zespołów mieszkaniowych i nowe dzielnice w różnych miastach francuskich. W czasie stanu wojennego w Polsce brał aktywny udział w ruchu architektów polskich we Francji na rzecz ofiar represji, m.in. tworząc afisze polityczne.
Zandfos, którego zainteresowania malarskie przejawiły się w wieku 16 lat, malując sporadycznie w okresie aktywnej kariery architektonicznej, ponownie zajął się malarstwem w ciągu ostatnich 25 lat. W tym czasie jego prace były przedmiotem licznych wystaw indywidualnych we Francji i w Polsce, m.in. w: Galerii Roi Doré w Paryżu (2010), Galerii ZPAP Pryzmat w Krakowie (2008), Galerii Uniwersytetu Pierre et Marie Curie w Paryżu (2007), Galerii Roger Ikor we Frette-sur-Seine (2007). Uczestniczył również w wystawie grupowej Peintres-Architectes w Galerii SARP w Warszawie (2008) oraz w Galerii SARP w Gdańsku (2011).
Ten utalentowany malarz i architekt jest także kolekcjonerem sztuki etnicznej i „prymitywnej”, często czerpiąc z niej tematy i formalne inspiracje swoich prac, które były wystawiane w paryskim Grand Palais (2019, 2020).