
Wystawa malarstwa Katarzyny Środowskiej
31/03/2025
Zapraszamy na wystawę malarstwa KATARZYNY ŚRODOWSKIEJ pt. „RETROGRANDE” oraz „PŁASZCZYZNY RÓWNOLEGŁE”.
KATARZYNA ŚRODOWSKA – malarka urodzona w Warszawie w 1971 roku. Zajmuje się malarstwem olejnym na płótnie. Równolegle rozwija dwa nurty: figuratywny i geometryczny. Jej prace emanują spokojem i harmonią, zachęcając widza do refleksji i skupienia, do odnalezienia wewnętrznej równowagi. Poprzez precyzję w doborze kolorów i proporcji, malarka tworzy przestrzenie, które wydają się niemalże trójwymiarowe. W świecie geometrycznych form i minimalistycznych kompozycji kryje się głęboka potrzeba porządku, która odzwierciedla się w twórczości malarki.
Absolwentka Politechniki Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Środowiska oraz podyplomowo Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Rysunku. Członkini Mazowieckiego Związku Artystów Sztuk Pięknych (Wiceprezes w kadencji 2024-2028). Finalistka V Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego, organizowanego przez ZPAP Okręg Bydgoski we współpracy z Galerią Miejską bwa w Bydgoszczy. Autorka wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i plenerów malarskich. Współpracuje z polskimi galeriami i domami aukcyjnymi. Wiele jej prac znajduje się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.
Cykl obrazów „Retrogrande” to połączenie przeszłości z teraźniejszością. To powrót do kształtów, motywów i kolorów lat 70-tych, które są tłem do prostych form geometrycznych symbolizujących czasy XXI wieku. Kolory odgrywają tu istotną rolę. To mocne i intensywne odcienie geometrycznych kształtów w połączeniu z rozmytymi, subtelnymi pastelami, vintage teksturami, razem tworząc minimalistyczne kompozycje. Delikatne, brązy, żółcie, beże, pomarańcze, mają wprawić widza w dobry nastrój, dać ukojenie, spokój i radość. Poprzez zastosowanie charakterystycznych dla lat 70-tych barw, staram się zachować nostalgiczny klimat minionych czasów, łącząc go z nowoczesnością i świeżością współczesnych czasów.
Cykl „Płaszczyzny równoległe” to kwadraty, które stanowią pewnego rodzaju tunele przestrzenne prowadzące do indywidualnych rzeczywistości każdego z nas, do naszych osobistych światów. Poprzez formę, kolor i światło wprowadzam odbiorcę w stany graniczne – doświadczenie na styku rzeczywistości i iluzji. Centralnie umieszczony Znak – Kwadrat – symboliczne przedstawienie doskonałej formy, znajduje się w punkcie przecięcia materialnego z ponad-światowym. Odsyła nas z jednej płaszczyzny do drugiej, mając swój udział w ich obu.
Wystawa potrwa do 17 maja.