Premiera raportu Domoteki z Salone del Mobile 2025. Światowe trendy prosto z Mediolanu

Mediolan znów udowodnił, że to tam rodzą się najważniejsze kierunki w designie propagowane na cały świat. Tegoroczna edycja Salone del Mobile oraz towarzyszący jej Milan Design Week przyciągnęły tysiące projektantów, marek i miłośników wzornictwa z całego świata. DOMOTEKA, jako ródło inspiracji dla architektów oraz klientów w Polsce, przygotowała podsumowanie najciekawszych zjawisk, trendów oraz premier – w postaci Raportu Salone del Mobile 2025, który swą premierę miał podczas wiosennej edycji wydarzenia DOMOdesign w DOMOTECE.

Salone del Mobile, Milano 2025 oraz towarzyszący mu Milan Design Week zgromadziły najważniejsze marki związane z wystrojem wnętrz, projektantów, kuratorów i media z całego świata, oferując uczestnikom pełne emocji i doznań doświadczenie designu – zarówno w wymiarze estetycznym, jak i społecznym.

Jak co roku DOMOTEKA – centrum designu i wyposażenia wnętrz na warszawskim Targówku – uważnie śledziła to, co działo się w stolicy Lombardii. Efektem tej obserwacji i wielu eksperckich analiz jest Raport z Salone del Mobile 2025, przygotowany we współpracy z markami projektującymi meble i dodatki, architektami, dziennikarzami i redaktorami najważniejszych polskich mediów wnętrzarskich.

Opracowany przez DOMOTEKĘ Raport to nie tylko kompendium wiedzy, ale także wizualna podróż po najbardziej inspirujących przestrzeniach i wystawach tegorocznego Salone i Milan Design Week. Znajdziemy w nim m.in. wybrane trendy kolorystyczne, materiałowe i funkcjonalne, relacje z instalacji „La dolce attesa” autorstwa Paolo Sorrentino, projektów Pedro Almodóvara i Rossy de Palma dla Roche Bobois czy wystawy „Romantyczny brutalizm” promującej polskie wzornictwo. Rodzimym designerom udało się podbić w tym roku Mediolan. Prace twórców takich jak Oskar Zięta, Zofia Chylak, Marek Bimer czy Marcin Rusak wywoływały ogromne zainteresowanie a międzynarodowi goście ustawiali się w gigantycznych kolejkach, żeby zobaczyć ich artystyczne obiekty.Ekspozycja „Romantyczny brutalizm” stała się jedną z najlepiej ocenianych wystaw tygodnia według światowych mediów – m.in. „Wallpaper”, „Dezeen” czy „Designboom”.

Raport DOMOTEKI to także refleksja nad rolą designu w tworzeniu bardziej świadomego i empatycznego świata. Znajdziemy w nim analizy najważniejszych nurtów – od miękkich, organicznych form, przez reinterpretację klasyki, aż po silny zwrot ku rzemiosłu i recyklingowi.

Pełna wersja Raportu dostępna jest bezpłatnie na stronie domoteka.pl. To inspiracja, która pozwala spojrzeć na świat projektowania z nowej perspektywy – oczami tych, którzy byli na miejscu i rozumieją, że design to nie tylko forma, ale też opowieść o naszych czasach.

Pobierz raport