Mediolan w Domotece – raport wzorniczy z targów Salone del Mobile

Co roku na kilka kwietniowych dni Mediolan zamienia się w stolicę designu – dzieje się tak za sprawą targów Salone del Mobile. Tegoroczną, 58. edycję targów odwiedziło niemal 390 tysięcy zwiedzających, natomiast swoją ofertę zaprezentowało prawie 2400 producentów. Wszystkich tych, którzy nie wzięli udziału w tym wydarzeniu zapraszamy do Domoteki, w której salonach można znaleźć najnowsze i najmodniejsze projekty wprost z Mediolanu.

Mediolańskie targi Salone del Mobile to wielkie święto designu, podczas którego topowe marki wnętrzarskie prezentują zarówno najnowsze kolekcje, jak i kultowe produkty, znane od lat, nierzadko po „liftingu” – w nowej odsłonie kolorystycznej czy w innym wykończeniu. Zwiedzając wymyślnie zaaranżowane stoiska (tak, aby jak najbardziej przyciągały uwagę gości) wśród nowości różnych firm można zaobserwować dominujące trendy, zarówno obecne od kilku sezonów, jak i zupełnie nowe. Okazją do obcowania z najnowszymi trendami jest wizyta w Domotece, w której znajdziemy produkty ponad stu marek prezentujących swoje kolekcje podczas targów w Mediolanie. Jako swojego rodzaju przewodnik, zarówno po trendach, jak i sklepach, może posłużyć przygotowany przez Domotekę Raport Wzorniczy.

Zobacz relację z wydarzenia:

Mediolan w Domotece – raport wzorniczy z targów Salone del Mobile

Powrót do natury

Najmodniejsze obecnie drewno w naturalnym wydaniu – dąb, mahoń, palisander w odcieniach średniego brązu, o gładko szlifowanej powierzchni w matowym lub satynowym wykończeniu, z widocznym usłojeniem można znaleźć m.in. w ofercie włoskich marek Tonin Casa i Pedrali, których produkty są dostępne w salonie Italmeble Warszawa w Domotece.

W Domotece znajdziemy także szeroką ofertę mebli z elementami zrobionymi z kamieni naturalnych lub materiałów pochodnych i imitacji, takich jak spieki czy laminaty. Warto zwrócić uwagę m.in. na stoliki kawowe z kamiennymi blatami, np. marki Zanotta w sklepie NAP, Tonin Casa w Italmeble Warszawa czy Bonaldo w Galerii Wnętrz. W tym ostatnim salonie można też zapoznać się z ofertą firmy Ozzio, która ma w swoim katalogu meble z frontami ozdobionymi dekoracyjnym motywem kamiennego żyłkowania. Co ciekawe, jasne kamienie powoli ustępują miejsca ciemniejszym, w odcieniach takich jak brąz, zieleń, a nawet róż.

Prosto z Mediolanu do Domoteki trafiło także wyjątkowo efektowne, kolorowe, grube szkło o ciekawej, niejednolitej strukturze i wyoblonych krawędziach. Wiele produktów zrobionych z jego wykorzystaniem ma w swojej ofercie marka Fiam Italia, dostępna w salonie Aksonometria. Współpracę z tym włoskim producentem podjął znany polski projektant Mac Stopa – jej wynikiem jest kolekcja stołów Coral Beach z pięknymi blatami ze szkła, którego faktura jest zainspirowana rafą koralową. Wciąż nie wychodzą z mody szklane klosze lamp i żyrandole – ciekawe modele doskonałych marek, takich jak włoskie Kundalini i Vistosi (ze słynącej ze szkła Wenecji) można kupić w salonach z oświetleniem – Koma oraz Exclusive Lights.

Mediolan w Domotece – raport wzorniczy z targów Salone del Mobile

Kolorystyczne trendy z Mediolanu

W Domotece, tak samo jak na targach Salone del Mobile w Mediolanie, widać ogromną popularność zieleni – kojarzącej się z naturą, uspokajającej, pomagającej się zrelaksować. W tym sezonie projektanci postawili na jej spokojne, przygaszone odcienie, zarówno jasne, jak i ciemne. Warto przekonać się o tym na własne oczy odwiedzając salon Galerii Wnętrz, dystrybutora takich włoskich marek jak Ditre Italia czy Bontempi Casa. Dużą popularnością cieszy się kolor niebieski we wszystkich swoich odcieniach – od błękitu przez kobalt po głęboki granat, i jego także nie brakuje w ofercie Domoteki – chętnie w swoich kolekcjach stosuje go firma Bonaldo (Italmeble Warszawa) czy Magis (NAP). Wielbiciele jaśniejszych kolorów np. bardzo modnego bladego, pudrowego, delikatnego różu, również znajdą coś dla siebie w wymienionych wyżej salonach, np. najnowszą kolekcję pufów marki Bonaldo czy tapicerowane meble firmy Pianca.

Wzorowy design

Poza naturalnymi wzorami popularnych materiałów (usłojenie drewna, żyłkowanie kamienia) i gładkimi powierzchniami, designerzy chętnie ozdabiają swoje projekty wzorami geometrycznymi w wersji makro, np. w postaci wyraźnych figur czy linii lub mikro, w formie drobnych wzorów. W Mediolanie dało się również zauważyć renesans motywów kwiatowych. Na tapicerkach mebli kwitną róże – zaskakujące połączenie tego tradycyjnego wzoru z nowoczesnym wzornictwem i materiałami zaprezentowała w tym roku marka Kartell (lampy tej firmy można obejrzeć w sklepie Koma). Multikolorowe kwiaty, niczym z rajskiego ogrodu oraz popularny motyw egzotycznych liści w odcieniu soczystej zieleni zastosowały w swoich kolekcjach m.in. Zanotta (NAP) i Pianca (Italmeble Warszawa). Coraz śmielej na salony wchodzi też motyw terazzo – w nowoczesnym, odświeżonym, kolorowym wydaniu. Ozdabia nie tylko powierzchnie twarde, takie jak blaty, ściany czy podłogi – pojawia się na tkaninach obiciowych i w dodatkach.

Mediolan w Domotece – raport wzorniczy z targów Salone del Mobile

Mediolan w Warszawie

Wszystkich miłośników najlepszego designu na światowym poziomie zapraszamy do Domoteki, w której można znaleźć projekty topowych marek wnętrzarskich prezentowane podczas targów Salone del Mobile. Zapraszamy także do lektury Raportu Wzorniczego przygotowanego przez Domotekę – to przewodnik po trendach opatrzony wypowiedziami ekspertów – projektantów wnętrz i produktów, architektów i trendwatcherów.

Zobacz wszystkie aktualności