Jak ochronić pomieszczenie przed nagrzaniem?  Poznaj 2 skuteczne sposoby!

Latem temperatura w naszym domu może być dużo wyższa niż na zewnątrz. Dzieje się tak przez nadmierne promienie słoneczne wpadające do domowych pomieszczeń. Jak ochronić dom przed nagrzaniem? Poznaj dwa niezawodne sposoby!

 

Najczęstszym powodem nagrzewania się mieszkania jest wystawienie okien na zbyt dużą ekspozycję słoneczną, a tym samym wpuszczania do pomieszczeń zbyt dużej ilości promieni słonecznych. W upalne dni, gdy słońce jest szczególnie mocne, w pokojach robi się parno i duszno, a to wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie, zdolność koncentracji czy możliwość zrelaksowania. Najlepszym sposobem na ochronę pomieszczeń przed nagrzaniem będą zaś zasłony i rolety zaciemniające typu Blackout, które zahamują wpadające do wnętrz promienie. Dzięki nim uzyskasz w domu przyjemny chłód i kojący cień, które sprawią, że Twoje mieszkanie stanie się oazą w upalne letnie dni.

Zasłony zaciemniające

Aby uchronić pomieszczenie przed nadmiernym nagrzaniem, można zawiesić na okna specjalne zasłony zaciemniające. Są one wykonane z tkaniny typu Blackout, która blokuje nawet do 95% wpadających przez okno promieni słonecznych. Tym samym skutecznie chronią one pomieszczenie przed nagrzaniem, tworząc w pokoju przyjemny półmrok. Warto też zaznaczyć, że zasłona zaciemniająca to nie tylko ochrona przed wysokimi temperaturami, ale i gwarancja spokojniejszego snu. W nocy blokuje ona bowiem wpadające do domu światło ulic, a rankiem pierwsze (często budzące) promienie słońca.

Rolety zaciemniające

Ciekawą i modną alternatywą do zasłon są rolety zaciemniające, również wykonane z tkaniny typu Blackout. Ich ogromną zaletą jest łatwość w regulacji, dzięki czemu samodzielnie możesz decydować o ilości wpadającego do pokoju światła. Dobrym wyborem są również rolety DUO, czyli tzw. rolety “dzień i noc”, które także znaleźć można w wersji zaciemniającej. Są one wykonane z  dwóch warstw materiału: jednej cienkiej, która rozprasza wpadające do wnętrza światło i drugiej grubszej, która to światło hamuje niemal całkowicie.

Dekoracje zaciemniające jako ozdoba domu!

Wiele osób mylnie myśli, że tkaniny zaciemniające są grube i ciężkie. W rzeczywistości grubością i strukturą niewiele różnią się one od tradycyjnych zasłon czy rolet. Są miłe w dotyku i pięknie układają się na oknie, dzięki czemu mogą stać się ciekawą dekoracją wnętrza — podpowiada Renata Mikuś, stylistka wnętrz marki Dekoria.

 

Tkaniny zaciemniające najczęściej  wykonane są z poliestru lub z bawełny, czasem z domieszką innych materiałów. Za nieprzepuszczanie światła odpowiada zaś zawarta w nich bardzo cienka warstwa wykonana z gumy. Na pierwszy rzut oka materiał typu Blackout nie różni się więc wiele od standardowych materiałów na zasłony i rolety. Dostępny jest w różnych kolorach i wzorach, a więc z łatwością dopasować go można do każdego stylu wnętrzarskiego.

 

Jak ochronić pomieszczenie przed nagrzaniem?  Poznaj 2 skuteczne sposoby!
Zobacz wszystkie aktualności