Hästens pierwszy raz w swojej historii zatrudnił sławny duet projektantów aby zaprojektowali od nowa charakterystyczną niebieską kratę.

Hästens, uznany szwedzki producent łóżek ogłosił przełomową współpracę ze szwedzkim duetem projektantów, Bernadotte & Kylberg. W wyniku tej współpracy charakterystyczna niebieska krata Hästens została stworzona na nowo. Powstały łóżka Appaloosa oraz Marwari, które oparto na konstrukcji łóżka Hästens 2000T. Współpraca, ogłoszona podczas Salone del Mobile Milan trwającego od 4 do 9 kwietnia 2017 roku, jest wyjątkowym wydarzeniem ponieważ niebieska krata Hästens nigdy nie była modyfikowana. Kolekcja będzie dostępna na zamówienie w wybranych salonach w czwartym kwartale 2017.

Podczas dwuletniego procesu projektowego, Hästens, wraz z projektantami, stworzyli dwie całkowicie nowe tkaniny. Ożywcza i nowoczesna wizja Bernadotte & Kylberg, zachowuje jednak doskonały klimat uznanych na całym świecie łóżek.

’’Z wielką przyjemnością ogłaszamy przełomową i wyjątkową współpracę projektową,” powiedział Prezes Zarządu i przedstawiciel piątej generacji właścicieli Jan Ryde.”Nie mogliśmy sobie wyobrazić bardziej odpowiedniego partnera niż Bernadotte & Kylberg aby zinterpretować naszą charakterystyczną niebieską kratę. To nowe, innowacyjne i nowoczesne spojrzenie. Appaloosa i Marwari przerosły nasze oczekiwania, a rezultat przesuwa granice klasycznego designu Hästens”.

‘’Byliśmy podekscytowani podpisaniem kontraktu z Hästens. Bardzo kusząca wydawała się dla nas praca dla tak rozpoznawalnej szwedzkiej marki, posiadającej wyjątkowo silny wyraz graficzny”, powiedział Oscar Kylberg, Prezydent Bernadotte & Kylberg. Dla nas jako projektantów równie istotny był wzór na tkaninie jak i jego wyrażenie na trójwymiarowym kształcie łóżka. Interpretacja tak ikonicznego projektu była dużym , ekscytującym wyzwaniem i jesteśmy bardzo dumni z rezultatu,” kończy Kylberg.

Łózka Appaloosa i Marwari są tworzone ręcznie przez doświadczonych mistrzów rzemiosła. Wszystkie łóżka Hästens produkowane są tylko z naturalnych materiałów w fabryce marki zlokalizowanej w Köping w Szwecji.

Inspiracją dla nazw Appaloosa i Marwari są rasy koni:
Appaloosa z nieregularnym plamistym umaszczeniem i Marwari z bogatą, brązową sierścią.

Zdjęcia 
Martin Sølyst:

Appaloosa

Zainspirowani erą kubizmu, Bernadotte & Kylberg stworzyli łóżko Appaloosa, reinterpretację klasycznego błękitu i bieli Hästens. Przeplatanie się tych barw zaowocowało nowym wzorem, gdzie cztery pola kolorów tworzą graficzną abstrakcję dając poczucie ruchu.

Amerykańska rasa konia, Appaloosa, znana jest z wyjątkowo kolorowego i plamistego umaszczenia, stała się inspiracją dla nazwy tego produktu. Projekt oparty jest na charakterystycznej kracie Hästens, jest to jej współczesna interpretacja z dużym niebiesko-białym motywem. Na potrzeby tego projektu Hästens stworzył nową dwuwarstwową tkaninę z różnymi odcieniami błękitu i bieli. Wykonanie łóżka Appaloosa zajmuje dwa pełne dni pracy.

Bernadette & Kylberg zamierzali stworzyć abstrakcyjną graficzną interpretację klasycznej niebieskiej kraty. Projektanci chcieli, aby widz zobaczył wzór i rozpoznał go jako łóżko Hästens, ale w innowacyjnym nowoczesnym wydaniu.

Appaloosa będzie dostępna na zamówienie w wybranych sklepach Hästens od czwartego kwartału 2017.

Marwari

Nazwa Marwari została zainspirowana rzadką, majestatyczną rasą konia z regionu Marwar w Indiach. Do stworzenia nowej tkaniny, Hästens użył podobnego procesu jakiego używa się przy produkcji czapraków pod siodła. Charakterystyczny splot naturalnych materiałów sięga do korzeni mistrzów rymarstwa Hästens. Marwari wykorzystuje również skórę, której kolor nadają naturalne roślinne barwniki. Skórzane detale podkreślają dolną krawędź bazy łóżka a także jego wezgłowie. 

Bernadotte & Kylberg czerpali inspirację z dziedzictwa marki Hästens. W efekcie końcowym stworzyli tkaninę nawiązującą splotem do czapraka, splot ten wykonywany jest wyjątkowo skomplikowaną techniką. To hołd dla korzeni Hästens jako mistrzów rymarstwa.

Wykonanie łóżka Marwari zajmuje blisko tydzień pracy. Model będzie dostępny na zamówienie w wybranych salonach Hästens od czwartego kwartału 2017.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych przez firmę IKEA Centres Polska S.A. z siedzibą w Raszynie 05-090, Janki, Pl. Szwedzki 3, wpisaną do rejestru przedsiębiorców KRS pod numerem 84564, będącą administratorem tych danych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 o ochronie danych osobowych, tekst jednolity Dz.U. 2002.101.926 z późn. zm.

Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak odmowa ich podania uniemożliwia wzięcie udziału w konkursach oraz plebiscytach organizowanych przez lub na zlecenie firmy IKEA Centres Polska S.A. Każda osoba posiada prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie materiałów reklamowych drogą elektroniczną, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 Dz. U. 2002.144.1204 o świadczeniu usług drogą elektroniczną.